הסרת שומות ונקודות חן- אבחן את החן

שומות, המוכרות לנו גם בשם "נקודות חן", הן בדרך כלל תולדה של נטייה גנטית, ויכולות להופיע על הגוף בצורות שונות ובכל גיל. מינקות, גדילה, בגרות, בוגר. גם היריון יכול להיות סיבה לגדילת שומות, כמו גם השמנת יתר או מחלות על רקע הורמונאלי. שומות מולדות מופיעות, בדרך כלל, מינקות ועד גיל 10. הן יכולות להיות בצבע חום, אדום או לבן, עם או בלי שיער. השומות יכולות להופיע בבגרות בפנים או בגוף, ויכולות להתרבות האזורים החשופים לשמש.

שומות מתחלקות לפי סוגי רקמה – עם פיגמנט, חסר-פיגמנט ובצבע העור, ולפי מיקומן ברקמה. יש סוגים שונים בצבעים שונים. השומות נבדקות על-פי אמות מידה שונות, כגון; גודל, צבע, מרקם, משוערות, שטוחות, מורמות. כמו-כן קיימים קריטריונים שונים על-פיהם מקבלים הרופאים החלטות לגבי אופן הטיפול; האם לטפל? להסיר כירורגית? באיזה גיל?

כשמדובר בילדים, חשוב הסבר בעיקר להורים, שלעתים "לוחצים" מאוד על הפן האסתטי, ולא תמיד מודעים להשלכות. לדוגמה, שומה שנכרתת בגיל צעיר – עלולה להשאיר צלקת קלואידית מכוערת, כי הרקמה מאוד מתוחה, דווקא בשל הגיל הצעיר.

מגיע שלב בזמן לקיחת החלטות, שבו צריך להשאיר את שיקול הדעת לצוות הרפואי. במרפאות ד"ר אלמן נותנים את הדעת על מגוון הבעיות, תוך כדי שיתוף מלא של המטופלים והוריהם, עם דגש על ההתמודדות הנפשית והאסתטית כאחד.

חשוב לאבחן את אופי השומה ויש לעקוב אחריה, כיוון שהיא יכולה להפוך למסוכנת.

את השומות יש לכרות ולשלוח לבדיקה פתולוגית. לאחר הכריתה בדרך כלל תישאר צלקת. אופי הצלקת ואיכות ההחלמה נקבעים על פי מיקום הכריתה וריפוי ביולוגי אישי .
אין להסיר שומה על-ידי טיפול בלייזר, כי אז לא ניתן לשלוח לבדיקה פתולוגית.

סרחי עור הם עודפי עור, כמו גבעולים קטנים או יבליות קטנות, המופיעות לרוב באזור של קפלי עור, או באזורי חיכוך. התופעה שכיחה והטיפול בה נחשב לטיפול אסתטי. את סרחי העור ניתן להסיר, לאחר שאובחנו ככאלו, בשיטות שונות כמו על-ידי חומר כימי, הקפאה, טיפול במחט חשמלית או בלייזר. אחרי הטיפול יישאר גלד שייפול בתוך שבוע. לעתים רחוקות יהיה שינוי פיגמנטרי מקומי.

ישראל שטופת השמש היא הייתה סגנית אלופת העולם בסרטן העור. כיצד מאבחנים את השומות והנמשים השונים? כל כמה זמן יש להיבדק? ומתי צריך להתחיל לדאוג מנקודת החן שיש לכם על הצוואר?

למרות העלייה במודעות לסכנות שבחשיפה לשמש אנחנו עדיין מדינה קיצית. עם חוף ים, אופנה חשופה ותרבות שיזוף וכמעט לכולנו יש שומות במקומות שונים בגוף. הגדלים והצבעים שונים, בחלק ישנו פיגמנט ובחלק לא. יש עלייה במספר השומות שעלולות להשתנות משומות תמימות ל"ממאירות".

אילו סוגי שומות יש? אילו מהן מסוכנות וכיצד יש להסיר אותן?

יש שומות שנולדנו איתן והן גדלות אתנו. ויש שומות המופיעות בנקודות שונות במהלך חיינו. רוב השומות מופיעות בחיינו הבוגרים. חלקן בגיל 13-17 וחלקן מופיעות רק בגיל מבוגר יותר, מסיבות שונות כמו התבגרות של הרקמה, חשיפה רבת שנים לשמש, שינויים הורמונליים וכו'. שומות אחרות מופיעות כתוצאה מחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה של השמש וככל שניחשף אליה יותר, כך יהיו לנו יותר שומות כאלה (או נמשים).

השומות הקשורות לשמש מופיעות באזורים חשופים כמו פנים. צוואר. קדמת החזה. חגורת הכתפיים. כפות הידיים והרגליים. אבל ישנן שומות, או נקודות חן, שקשורות לפרופיל הגנטי שלנו. ואם הן אמורות לצאת, הן תצאנה ללא קשר לשמש. השומות הגנטיות הללו יכולות לצאת במקומות נסתרים בגופנו, כמו כעומק המפשעה, לשם לא מגיעה שום קרן שמש. לעומת זאת, ילדים בהירים. הנחשפים לקרינה ברמה של כווייה עם שלפוחיות, עלולים לפתח בתוך עשר שנים מלנומה.

לבדוק ולצלם

חשוב לאבחן את אופי השומה ולעקוב אחריה, כיוון שהיא יכולה להפוך למסוכנת ולסרטנית בין אם היא מולדת או נרכשת. כיום ישנו כלי שהפך להיות חלק מהציוד השגרתי של חלק גדול מרופאי העור. בשם "דרמטוסקופ". מדובר במיקרוסקופ עור שמאפשר להתכונן בשומה ולאבחן ביתר דיוק את צבעה, גבולותיה ומרכיביה. וניתן אף לחבר אותה למצלמה כדי לתעד ולהשוות את מצבה במהלך השנים.
הבדיקה צריכה להתבצע מהראש עד כפות הרגליים. שומה בקרקפת חייבת להיבדק במהלך כל
חיינו. היא מוסתרת על-ידי שיער ולא תמיד אנחנו זוכרים אותה. לכן חשוב לצלם ולתעד ולא לפסוח
על הצוואר, בתי השחי. השדיים, כפות הידיים והרגליים. גם כין האצבעות.

משום שחלק מהשומות אינן קשורות לחשיפה בשמש. צריך לבדוק ככל מיני אזורים שלא הייתם
מעלים על דעתכם. כמו באיברים אינטימיים, למשל. גם שם יש שומות ולפעמים הן משתנות. בבדיקה
גינקולוגית. צריך לבקש מהרופא לבדוק גם את השומות, אם יש כאלה.

כל כמה זמן יש להיבדק?

יש להקפיד להגיע פעם-פעמיים בשנה לרופא עור או פלסטיקאי ובין לבין לבדוק בעצמנו. השומות מופיעות בצורה הדרגתית ולכן חשוב להתבונן בגוף ולחפש שינויים בגוון, בצורה ובגודל השומות. מי שיש לו נקודות חן רכות צריך להיבדק לפחות פעמיים בשנה ואם יש נקודות ברמה סבירה, פעם בשנה.

ואיך בודקים לבד?

חשוב לצלם במצלמה ולהגיע עם התמונה לרופא. הרופא מיומן ויידע אם יש צורך להסיר את השומה.

אילו סימנים צריכים להדאיג אותנו?

אם שומה מתחילה פתאום לגדול או לדמם. או אם היא נעלמת ומשאירה כתם לבן אלו סימנים מחשידים.

איך מסירים שומות?

את השומות שמופיעות יש לכרות ולשלוח לבדיקה פתולוגית. לאחר הכריתה תיתכן צלקת, אך ההמלצה  היא עדיין שלא! להסיר שומה על-ידי טיפול
בלייזר כי הבדיקה הפתולוגית הכרחית.
באזור ראש וצוואר הגישה הנה לבצע כריתה לפי שיטת מוז, שמסירה את הנגע תוך כדי מיפויו, בדיקת התאים בו זמנית וכריתה לפי אופי הגידול בדרך כלל בטיפול חד פעמי.