הסרת שומות ונקודות חן- אבחן את החן

שומות ונקודות חן יכולות להופיע על רקע של נטייה גנטית, השמנת יתר, מחלות הורמונליות ועוד, במגוון של אזורים בגוף ואף בפנים שלנו. ברוב המקרים, שומות ונקודות חן דורשות מעקב המתמקד בגודל, בצבע, במרקם ובצורה שלהן, וכל שינוי או חשש באשר לשומה, לרוב ידרוש הסרה כירורגית שלה ושליחתה לביופסיה. כאשר השומה גדולה או נמצאת במיקום בולט במיוחד, ההתמודדות עמה עשויה להיות מורכבת יותר מהתמודדות פיזית גרידא, ולכלול גם התמודדות נפשית לא פשוטה. במרפאות של ד"ר אלמן ישנה הקפדה על בדיקת ואבחון השומה בפן הרפואי לצד הפן האסתטי, על מנת להגיע לתוצאות הנכונות והטובות ביותר עבור כל מטופל או מטופלת.

מהו טיפול הסרת שומות ונקודות חן?

כפי שניתן לראות, שומות עשויות להיות הרבה יותר מבעיה אסתטית פשוטה, ובמרבית המקרים, נדרשת כריתה של השומה ושליחתה לבדיקה פתולוגית, על מנת לעמוד על האופי שלה ולהבין אם היא מרמזת לשינויים כלשהם בעור. בשונה מסרחי עור, שהינם למעשה עודפי עור אותם ניתן להסיר באמצעות חומר כימי, הקפאה, מחט חשמלית או לייזר, את השומה חשוב לכרות בשלמותה על מנת שניתן יהיה לבדוק אותה ולהבין אם היא מבטאת תהליכים פתולוגיים בעור המטופלים – בדגש על מלנומה, סרטן העור. למרבה הצער, ישראל היא מדינה אשר מתאפיינת בשמש חזקה ברוב חודשי השנה, ולא בכדי היא מוכרת כסגנית אלופת העולם בסרטן העור. מסיבה זו, חשוב מאוד להקפיד לעקוב אחר השומות ונקודות החן על בסיס תדיר וקבוע, ולהגיע לייעוץ מקצועי בכל מצב של שינוי בשומה, אי סימטריות, הגבהה שלה מעל העור, מרקם מורגש ועוד, שכן גם שומות שנחשבות לתקינות ו"תמימות", עשויות להתפתח לממאירות עם הזמן (ובעיקר עם החשיפה לשמש). על מנת לבצע מעקב יעיל, חשוב לצלם את השומות, לשמור את התמונות ולהשוות ביניהן.

למי הטיפול מיועד?

המרכיב הראשוני בטיפול בשומות ונקודות חן כולל בדיקה מקצועית, הנערכת פעם אחת או פעמיים בשנה על ידי רופא עור או פלסטיקאי מנוסה. בדיקה זו חשובה ביותר ומיועדת לכלל האוכלוסייה – בכל הגילאים, המגזרים והמינים. הבדיקה עצמה נערכת באמצעות מיקרוסקופ עור בשם "דרמטוסקופ" ואינה כואבת או גורמת לחוסר נוחות כלשהו. מומלץ להגיע לבדיקה עם תמונות קודמות של השומות, על מנת שהרופא יוכל לבצע אבחון מבוסס ומקיף יותר. במידת הצורך, תתבצע הסרה של השומה. כאמור, לא ניתן לבצע הסרת נקודות חן בלייזר, שכן אז לא ניתן לשלוח אותן לבדיקה פתולוגית. מסיבה זו, ההסרה מתבצעת באמצעים כירורגיים. הסרת השומות היא טיפול המיועד לכל מי שמתאפיין בשומות "בעייתיות", המציגות סכנה למטופל.

ההכנה לטיפול

הטיפול אינו דורש הכנה מיוחדת, מומלץ להקפיד על שתייה מרובה של מים בימים שלפני הטיפול ועל אכילת ארוחה משביעה ביום הטיפול, על מנת להפוך את השהייה במרפאה לנעימה ונינוחה יותר.

למה ניתן לצפות במהלך הטיפול ומיד לאחריו?

ביום הטיפול, הצוות המקצועי המבצע את הטיפול ילווה אתכם לחדר הטיפולים ויאפשר לכם להתמקם. לאחר מכן תבוצע הרדמה מקומית של האזור המטופל ותתבצע הסרה כירורגית של השומה. בשלב זה אתם לא צפויים לחוש בכאב או בחוסר נוחות כלשהם. לאחר הסרת השומה תתבצע תפירה של מקום הטיפול והשומה תישלח לבדיקה פתולוגית. בתום הטיפול ניתן כבר לסבן את המקום ולהתרחץ כרגיל, אם כי בימים הראשונים יש להקפיד על הימנעות מטבילה במקווי מים כמו ים, בריכה וג'קוזי. כמו כן, חשוב להקפיד שלא להיחשף לשמש או לגעת בתפרים – שכן פעולות אלה עלולות לגרום לזיהום. לאחר כשבועיים-שלושה, תוזמנו למרפאה לצורך מעקב והסרה של התפרים. באזור הטיפול צפויה להישאר צלקת, אם כי בשיטת ד"ר אלמן נעשים מירב המאמצים לבצע את ההליך כך שהצלקת הנותרת תהיה מינימלית. במידה והצלקת תפריע לכם, תוכלו לבדוק את האופציות לטשטוש שלה בביקור המעקב.

האם הטיפול כרוך בסיכונים?

בשיטת ד"ר אלמן ישנה הקפדה על טיפול מקצועי ואישי ככל הניתן עבור כל מטופל ומטופלת. עם זאת, חשוב לדעת כי בכל טיפול פולשני או זעיר-פולשני קיים סיכון לדלקת, התפתחות של זיהום, כאב או נפיחות. הקפדה על ההנחיות לאחר הטיפול תסייע במזעור הסכנות הללו לרמה מינימלית.

שומות, המוכרות לנו גם בשם "נקודות חן", הן בדרך כלל תולדה של נטייה גנטית, ויכולות להופיע על הגוף בצורות שונות ובכל גיל. מינקות, גדילה, בגרות, בוגר. גם היריון יכול להיות סיבה לגדילת שומות, כמו גם השמנת יתר או מחלות על רקע הורמונאלי. שומות מולדות מופיעות, בדרך כלל, מינקות ועד גיל 10. הן יכולות להיות בצבע חום, אדום או לבן, עם או בלי שיער. השומות יכולות להופיע בבגרות בפנים או בגוף, ויכולות להתרבות האזורים החשופים לשמש. שומות מתחלקות לפי סוגי רקמה – עם פיגמנט, חסר-פיגמנט ובצבע העור, ולפי מיקומן ברקמה. יש סוגים שונים בצבעים שונים. השומות נבדקות על-פי אמות מידה שונות, כגון; גודל, צבע, מרקם, משוערות, שטוחות, מורמות. כמו-כן קיימים קריטריונים שונים על-פיהם מקבלים הרופאים החלטות לגבי אופן הטיפול; האם לטפל? להסיר כירורגית? באיזה גיל? כשמדובר בילדים, חשוב הסבר בעיקר להורים, שלעתים "לוחצים" מאוד על הפן האסתטי, ולא תמיד מודעים להשלכות. לדוגמה, שומה שנכרתת בגיל צעיר – עלולה להשאיר צלקת קלואידית מכוערת, כי הרקמה מאוד מתוחה, דווקא בשל הגיל הצעיר. מגיע שלב בזמן לקיחת החלטות, שבו צריך להשאיר את שיקול הדעת לצוות הרפואי. במרפאות ד"ר אלמן נותנים את הדעת על מגוון הבעיות, תוך כדי שיתוף מלא של המטופלים והוריהם, עם דגש על ההתמודדות הנפשית והאסתטית כאחד. חשוב לאבחן את אופי השומה ויש לעקוב אחריה, כיוון שהיא יכולה להפוך למסוכנת. את השומות יש לכרות ולשלוח לבדיקה פתולוגית. לאחר הכריתה בדרך כלל תישאר צלקת. אופי הצלקת ואיכות ההחלמה נקבעים על פי מיקום הכריתה וריפוי ביולוגי אישי . אין להסיר שומה על-ידי טיפול בלייזר, כי אז לא ניתן לשלוח לבדיקה פתולוגית. סרחי עור הם עודפי עור, כמו גבעולים קטנים או יבליות קטנות, המופיעות לרוב באזור של קפלי עור, או באזורי חיכוך. התופעה שכיחה והטיפול בה נחשב לטיפול אסתטי. את סרחי העור ניתן להסיר, לאחר שאובחנו ככאלו, בשיטות שונות כמו על-ידי חומר כימי, הקפאה, טיפול במחט חשמלית או בלייזר. אחרי הטיפול יישאר גלד שייפול בתוך שבוע. לעתים רחוקות יהיה שינוי פיגמנטרי מקומי.

ישראל שטופת השמש היא הייתה סגנית אלופת העולם בסרטן העור. כיצד מאבחנים את השומות והנמשים השונים? כל כמה זמן יש להיבדק? ומתי צריך להתחיל לדאוג מנקודת החן שיש לכם על הצוואר?

למרות העלייה במודעות לסכנות שבחשיפה לשמש אנחנו עדיין מדינה קיצית. עם חוף ים, אופנה חשופה ותרבות שיזוף וכמעט לכולנו יש שומות במקומות שונים בגוף. הגדלים והצבעים שונים, בחלק ישנו פיגמנט ובחלק לא. יש עלייה במספר השומות שעלולות להשתנות משומות תמימות ל"ממאירות".

אילו סוגי שומות יש? אילו מהן מסוכנות וכיצד יש להסיר אותן?

יש שומות שנולדנו איתן והן גדלות אתנו. ויש שומות המופיעות בנקודות שונות במהלך חיינו. רוב השומות מופיעות בחיינו הבוגרים. חלקן בגיל 13-17 וחלקן מופיעות רק בגיל מבוגר יותר, מסיבות שונות כמו התבגרות של הרקמה, חשיפה רבת שנים לשמש, שינויים הורמונליים וכו'. שומות אחרות מופיעות כתוצאה מחשיפה לקרינה אולטרה-סגולה של השמש וככל שניחשף אליה יותר, כך יהיו לנו יותר שומות כאלה (או נמשים). השומות הקשורות לשמש מופיעות באזורים חשופים כמו פנים. צוואר. קדמת החזה. חגורת הכתפיים. כפות הידיים והרגליים. אבל ישנן שומות, או נקודות חן, שקשורות לפרופיל הגנטי שלנו. ואם הן אמורות לצאת, הן תצאנה ללא קשר לשמש. השומות הגנטיות הללו יכולות לצאת במקומות נסתרים בגופנו, כמו כעומק המפשעה, לשם לא מגיעה שום קרן שמש. לעומת זאת, ילדים בהירים. הנחשפים לקרינה ברמה של כווייה עם שלפוחיות, עלולים לפתח בתוך עשר שנים מלנומה.

לבדוק ולצלם

חשוב לאבחן את אופי השומה ולעקוב אחריה, כיוון שהיא יכולה להפוך למסוכנת ולסרטנית בין אם היא מולדת או נרכשת. כיום ישנו כלי שהפך להיות חלק מהציוד השגרתי של חלק גדול מרופאי העור. בשם "דרמטוסקופ". מדובר במיקרוסקופ עור שמאפשר להתכונן בשומה ולאבחן ביתר דיוק את צבעה, גבולותיה ומרכיביה. וניתן אף לחבר אותה למצלמה כדי לתעד ולהשוות את מצבה במהלך השנים. הבדיקה צריכה להתבצע מהראש עד כפות הרגליים. שומה בקרקפת חייבת להיבדק במהלך כל חיינו. היא מוסתרת על-ידי שיער ולא תמיד אנחנו זוכרים אותה. לכן חשוב לצלם ולתעד ולא לפסוח על הצוואר, בתי השחי. השדיים, כפות הידיים והרגליים. גם כין האצבעות. משום שחלק מהשומות אינן קשורות לחשיפה בשמש. צריך לבדוק ככל מיני אזורים שלא הייתם מעלים על דעתכם. כמו באיברים אינטימיים, למשל. גם שם יש שומות ולפעמים הן משתנות. בבדיקה גינקולוגית. צריך לבקש מהרופא לבדוק גם את השומות, אם יש כאלה.

כל כמה זמן יש להיבדק?

יש להקפיד להגיע פעם-פעמיים בשנה לרופא עור או פלסטיקאי ובין לבין לבדוק בעצמנו. השומות מופיעות בצורה הדרגתית ולכן חשוב להתבונן בגוף ולחפש שינויים בגוון, בצורה ובגודל השומות. מי שיש לו נקודות חן רכות צריך להיבדק לפחות פעמיים בשנה ואם יש נקודות ברמה סבירה, פעם בשנה.

ואיך בודקים לבד?

חשוב לצלם במצלמה ולהגיע עם התמונה לרופא. הרופא מיומן ויידע אם יש צורך להסיר את השומה.

אילו סימנים צריכים להדאיג אותנו?

אם שומה מתחילה פתאום לגדול או לדמם. או אם היא נעלמת ומשאירה כתם לבן אלו סימנים מחשידים.

איך מסירים שומות?

את השומות שמופיעות יש לכרות ולשלוח לבדיקה פתולוגית. לאחר הכריתה תיתכן צלקת, אך ההמלצה  היא עדיין שלא! להסיר שומה על-ידי טיפול בלייזר כי הבדיקה הפתולוגית הכרחית. באזור ראש וצוואר הגישה הנה לבצע כריתה לפי שיטת מוז, שמסירה את הנגע תוך כדי מיפויו, בדיקת התאים בו זמנית וכריתה לפי אופי הגידול בדרך כלל בטיפול חד פעמי.

שיטת ד״ר אלמן

שיטת ד"ר אלמן היא פרוטוקול טיפולי מחייב, אשר חל על כל צוות המרפאות שלנו וכולל החלטות ושיטות עבודה המבטיחים שביעות רצון וחווית לקוח איכותית, בטוחה ומותאמת אישית.

רשת ד"ר אלמן היא הרשת היחידה בארץ המבצעת טיפול בהתאמה אישית, הודות לאבחון קפדני, צוות רופאים מומחים ומטפלים מיומנים המשתמשים במגוון טכנולוגיות, המתקדמות מסוגן, לאבחון ולטיפול אסתטי. בזכות שיטת ד"ר אלמן, הלקוחות שלנו נהנים מיעילות טיפול גבוהה ורמת בטיחות מרבית.

שיטת ד"ר אלמן נועדה להבטיח שביעות רצון מיטבית של המטופל, והיא מורכבת משלושה ערכים, כאשר רק הקיום של שלושתם מבטיח הצלחה:

1. מחויבות לספק טיפול איכותי בסטנדרט המקצועי הגבוה מסוגו

2. טיפולים אשר מבוצעים בהתאמה אישית, לאחר אבחון מקצועי

3. תקשורת אנושית, אמפתית, שבבסיסה, יושרה ואמינות

תוכניות טיפול מותאמות אישית המבוססות על פרוטוקולים מוכחים רפואית, מכשור ותכשירים הטובים מסוגם המופעלים על ידי צוות מקצועי, אנושי ואמפתי תמיד.

הייחוד של שיטת ד"ר אלמן

שיטת ד"ר אלמן נועדה להבטיח שביעות רצון מיטבית של המטופל, והיא מורכבת משלושה ערכים, כאשר רק הקיום של שלושתם מבטיח הצלחה:

סוד ההצלחה שלנו

תוכניות טיפול מותאמות אישית המבוססות על פרוטוקולים מוכחים רפואית, מכשור ותכשירים הטובים מסוגם המופעלים על ידי צוות מקצועי ביותר אנושי ואמפטי. 

למה לבחור בנו?

רופאים מנוסים

צוות הרופאים שלנו נבחר בקפידה והוא מורכב מן הרופאים המובילים בארץ, כל אחד בתחומו.

ותק וניסיון

אנו מובילים את עולם האסתטיקה בישראל כבר משנת 1995, וגאים לקחת חלק משמעותי בהתפתחות ובהתקדמות שלו.
רשת ד"ר אלמן  נבחרה לאתר בודק ל- FDA
כבר שש פעמים!

שיטה ייחודית

פיתחנו שיטת טיפול ייחודית - שיטת ד"ר אלמן, אשר מתעדכנת כל העת בהתאם לחידושים בעולם האסתטיקה ומתווה דרך לטיפולי אסתטיקה בהתאמה אישית ליצירת תוצאה אידיאלית .

רפואה אסתטית מבוססת מחקר

בשנים האחרונות הובלנו מחקרים עולמיים פורצי דרך בתחום האסתטיקה הרפואית ואף פיתחנו סדרות טיפולים ומוצרים המבוססים על אותם מחקרים.

חדשנות טכנולוגית

כל המרפאות שלנו מצוידות בטכנולוגיות ובמכשור המתקדמים והחדשניים ביותר ואנו ממשיכים ללמוד ולהתחדש באופן תדיר.

מספרים עלינו

התוצאות מדהימות. מה שהיה לי לפני כמה חודשים ומה שיש לי עכשיו זה שמים וארץ. אני מקבל תגובות מדהימות בחוץ. העלמות חטטים בכמעט 70% ממה שהיה לי. היחס של הצוות פה מדהים, האיכפתיות והדאגה זה משהו יוצא מן הכלל.
בר
טיפול פילינג בצלקות אקנה
unnamed
צוות מקצועי, יחס משפחתי ומדהים! וכמובן ד"ר אלמן שעזרה לי בטיפולים שגרמו לעור הפנים שלי להיות חלק לאחר שנים שהייתי סובלת מצלקות בעקבות אקנה. ללא ספק אמשיך להמליץ!! תודה רבה לצוות המדהים!!
רותם
טיפול בצלקות אקנה
אני רוצה להודות לצוות המסור של דר אלמן ולמרפאת ראשון לציון על טיפול מדהים של הזעת יתר בבית השחי ולטיפול פנים מקצועי עבור אימי. המקום מדהים, נקי. הצוות הרפואי איכפתי, מקצועי ודואג גם לאחר הטיפול. תודה מיוחדת לשרית מצוות המכון! פשוט מדהימה! ממליץ לכולם על המקום המדהים הזה!
דינה
טיפול פנים

הרופאים והצוות

אצלנו במרפאות יקבלו את פניכם אנשי מקצוע מיומנים, לרבות רופאים ורופאות, אחיות, מטפלות וצוות אדמיניסטרטיבי, אשר ילוו אתכם לאורך כל הטיפול ולאחריו ויעניקו לכם תחושת ביטחון ותמיכה. אנו שמים דגש מיוחד על המקצועיות ואיכות הטיפול, וגם על שירות אישי ואדיב באווירה נעימה ומזמינה.

Dr. Monica Elman

ד"ר מוניקה אלמן

ד"ר מוניקה אלמן, רופאה דרמטולוגית בעלת שם עולמי, אוהבת אנשים, מחקר וטכנולוגיה. אהבות אלה הובילו אותה לעיסוקה בתחום רפואת עור, ומזה שני עשורים היא מובילה מחקרים פורצי דרך בעולם.
arie_new-2

ד"ר אריה אלמן

ד"ר  אריה אלמן ,הינו מנכ"ל רשת מרפאות ד"ר אלמן,רופא משפחה שעובד כ 30 שנה ויותר כרופא עצמאי בקופ"ח מכבי בחולון, הקים יחד עם ד"ר מוניקה אלמן את רשת המרפאות האסתטיקה.
Dr. Dudi Drul

ד"ר דודי (דוד) דרול

מנהל מרכז רפואי אשדוד לרפואה יועצת של שירותי בריאות כללית, רופא נשים במרכז לבריאות האישה באשדוד של שירותי בריאות כללית ומנהל קליניקה בגינקולוגיה פרטית.
Dr. Adam Dalal

ד"ר אדם דלאל

ד"ר אדם דלאל הוא רופא עור בכיר במחלקת עור בתל השומר במסגרת עבודתו עוסק בלימוד ובמחקר, מרצה מוזמן במסגרת כנסים בארץ ובעולם ואף כיהן כיו"ר מושבים מדעיים בינלאומיים בתחומי התמחותו
Dr. Vicky Tushia

ד"ר ויקי תושיה

ד"ר ויקי תושיה בעלת רישיון לעסוק ברפואת שיניים משנת 1991. היא עוסקת ברפואה אסתטית למעלה מעשר שנים, עברה השתלמויות רבות בארץ ובחו"ל ובעלת נסיון עצום בתחום ההזרקות ועיצוב הפנים.
Dr. Ron Hanani

ד"ר רון חנני

ד"ר רון חנני הוא רופא עיניים מומחה במרכז לרפואה יועצת במגדל המאה, תל אביב וכן חבר איגוד רופאי העיניים בישראל. במסגרת עבודתו עוסק ד"ר חנני בלימוד ובהשתלמויות רבות בארץ ובעולם.
Dr. Arie Khaimzon

ד"ר אריה חיימזון

 לד״ר אריה חיימזון 30 שנות נסיון ברפואת שיניים ורפואה אסתטית, קרוב לעשר שנים ברוסיה ומעל 20 שנים בישראל. נסיון רב עם כל סוגי ההזרקות (בוטוקס, חומצה היאלורונית ועוד).