גבר מי שמטפל

כתבה בסדרת כתבות שפורסמו בעיתון הארץ – מגזין שמנת, מאי 2008

כתבה: מיקי גרינפלד

מהרגע שגילה המין הגברי את הנפלאות שבטכנולוגיית אסתטיקת העור, ההתעניינות והביצוע אינם מתרכזים עוד רק בהורדת שיער ממוקדת או בהסרת קעקוע כזה או אחר. הדרישה הגורפת היא להחזיר את הרעננות לעור הפנים יחד עם הרצון להרגיש טוב ולהיראות טוב. דר' מוניקה אלמן מסבירה על טיפולי פנים לגברים – מילוי והחלקת קמטים לגברים.

הרצון להיראות צעירים ורעננים אינו נחלת הנשים בלבד. למראית עין נראה כי מספר הפונים לטיפולי אסתטיקת העור הן בעיקר נשים, אך לא כך המצב האמיתי. כמות הגברים הפונים לטיפולי אסתטיקה שונים רק הולכת וגדלה וקרבה מאוד למין השני.

משה, 57, החליט לבקר במרפאות דר' אלמן יחד עם רעייתו דינה, 55. הבקשות היו זהות למדיי: שיפור מראה עור הפנים וגב כפות הידיים וכן שיפור קמטי הבעה בצדי הפנים ובין הגבות. בתיאור מקרה זה נתמקד במשה.

האבחון

השלב הראשון הינו הייעוץ, אשר נעשה מול המראה, כדי שנוח יהיה למטופל לראות בעצמו מה צריך להיעשות. במהלך השיחה עולה במה אפשר לטפל, כיצד יעזור הטיפול ואם יש צורך בהתערבות כירורגית משלימה. דר' אלמן מסבירה מהן אפשרויות הטיפול והחלטה משותפת מתקבלת במקום. מטרת השיחה: תיאום ציפיות מלא בין דר' אלמן והלקוח.

בתחילה מוזר היה לו, ליועץ הפיננסי הוותיק, לשבת אל מול המראה של דר' אלמן ולהבין יחד איתה היכן ומה צריך לשפר. לאחר דקות של שתיקה התמסר לתהליך, שבסופו הודה לדינה רעייתו על כי שכנעה אותו לנסות.

שיחת הייעוץ ההתחלתית הבהירה למשה ולדר' אלמן את המקומות בהם צריך לטפל: כתמים במצח, על גשר האף ובגב כפות הידיים. המקומות אשר דרשו טיפול נפגעו מהשמש וקצת מהגיל.

דר' אלמן מסבירה כי הכתמים במצח, בגשר האף ובגב הידיים הינם תוצאה ישירה של חשיפה לשמש. כתמים המופיעים שנים לאחר חשיפה לשמש הינם בעלי אופי חום אפור, ומקנים חזות מבוגרת. עור הפנים של הגברים עבה יותר מהעור הנשי ומצריך טיפול מעט ארוך יותר.

הטיפול

הטיפול התחלק לכמה שלבים והתקיים באמצעות טכנולוגיית הבזקי אור IPL, המאפשרת דיוק רב בטיפול בכתמים, תוך העלמתם ושיפור מרקם העור.

הבזקי האור הינם אנרגיה היוצרת כווייה. תוצאת ההבזק – כווייה היוצרת התכהות של הכתם, לאחר מספר ימים הופעה של נשל עדין והתבהרות הדרגתית של הכתם.

הטיפול הוא טיפול בשלבים, המאפשר לראות כי אכן מדובר בטיפול הנכון ביותר לעור, תוך כדי התבוננות בתגובת העור אליו. הטיפול מתבצע אחת לשלושה-ארבעה שבועות, מספר הטיפולים כארבעה-חמישה.

מאחר שגבר אינו מתאפר, היכולת לטשטוש התהליך היא בעייתית יותר לעומת נשים. יחד עם זאת, כאשר גבר מגיע לטיפול אסתטי, הוא בדרך כלל ערוך ומוכן נפשית להתמודד גם עם שאלות הסובבים אותו. כך גם במקרה של משה, אשר ממש לא הוטרד מהשאלות שהפנו אליו גם לקוחותיו החדשים, אשר לא הכירו אותו לפני כן.

מבחינת התוצאה אין הבדל בין גבר לאישה. גם ההנחיות להתנהגות לאחר הטיפול אשר קיבל משה זהות להנחיות שמקבלות הנשים. לאחר הטיפול חשוב לשמור על העור מחשיפה חוזרת לשמש. לאור המודעות הגוברת של שמירה, גברים מורחים היום יותר מסנני קרינה ונזהרים יותר.

קמטי ההבעה בצדי הפה ובין הגבות מולאו באמצעות הזרקה של חומצת פרלן. כמות החומר הנדרש הייתה גדולה יחסית, בשל קמטים עמוקים. חומר מאותה סדרה, בעל דרגת סמיכות שונה, הוזרק לקמטים השטחיים יותר.

שבועיים לאחר כל הטיפולים עבר משה טיפול משלים בשם "ג'ט פיל". בטיפול זה מקבל עור הפנים עיסוי לימפתי עמוק, פילינג עדין והזנה בחומרים עשירים. מתקבל עור רענן וקורן. בנוסף קיבל משה משחות לשימור והזמנה לביקורת לאחר שישה חודשים.

התוצאה

את התהליך אשר עבר משה הוא סיכם: "לא היה קל לרעייתי לשכנע אותי לבוא איתה. חשבתי שזה כדי שלא אקשה עליה להשקיע בעצמה בטיפול כזה. אני מרוצה שהסכמתי ואני שמח על התוצאה. אני מרגיש צעיר יותר בכמה שנים. עכשיו אני אסתפר ואולי אתחיל לעבוד קצת על המשקל שלי", סיים בחיוך.

מרפאת דר' אלמן הייתה הראשונה שביצעה טיפולים אסתטיים בלייזר כבר בתחילת שנות ה-90. בנוסף, מרפאת דר' אלמן משמשת "אתר בודק" עבור ה–FDA, מנהל התרופות מטעם משרד הבריאות האמריקני.

משמעות הדבר היא כי דר' אלמן ומרפאתה נבחרו על ידי משרד הבריאות האמריקני לבדוק עבורו טיפולים לפני שניתנו אישורים למרפאות אחרות לבצע אותם. המחקרים כללו הסרת שיער בלייזר, פילינג לפנים, טיפולי אקנה באור כחול ובטיפולים באמצעות הבזקי אור.