נקודה חיננית או תמרור אזהרה? הכול על נקודות החן

באנגלית הן אמנם נקראות נקודות יופי, אך בתנאים מסוימים, היפהפיות הללו יכולות להיות סכנה של ממש. צבע, גוון, גבולות וגיאוגרפיה – הם אלו שיקבעו אם שומה היא חיננית או אינדיקציה שמצריכה מאיתנו ללכת להיבדק. לקראת עוד קיץ שטוף שמש, הנה כל מה שצריך לדעת על נקודות חן.

מהי נקודת חן?

נקודת חן היא שומה, בליטה בעור היכולה להופיע כבר בינקות או במהלך חיינו. כאשר היא בריאה ותקינה – היא עגולה, נוטה בצורתה לאליפטית וצבעה יכול לנוע בין ורוד לחום כהה (בכל מקרה, הצבע צריך להיות אחיד). הצבע של השומה נוצר עפ"י כמות הפיגמנט בעור – המלנין. סימן נוסף להיותה תקינה הוא שייתכן שגדל ממנה שיער.

מתי היא מצריכה תשומת לב?

תחת תנאים ומצבים מסוימים – נקודות חן הופכות לסימן מבשר רעות. לכן עלינו להיות ערניים ולעקוב אחר השומות שלנו, על מנת לשים לב אם חל באחת מהן שינוי. שינוי שכזה צריך לשלוח אותנו ישר לבדיקה, שתאבחן את מצבנו ולעתים, תסייע לגילוי סרטן עור (מלנומה) בשלביו הראשונים.

נקודה משתנה – סימן רע

הסימנים לכך שנקודת חן הופכת או הפכה חלילה לסרטנית הינם אלו:

  • כאשר הנקודה כבר אינה עגולה או אליפטית, אלא בעלת גבולות מטושטשים ולא ברורים.
  • כאשר אינה בעלת צבע אחיד אלא צבעים מתחלפים – כחול, ורוד וחום על כל גווניו.
  • כאשר נקודת החן כבר לא קטנה (נקודת חן סרטנית עלולה להגיע למידות של כ-5 מ"מ).
  • כאשר נקודת החן מדממת – שומה שהופכת לפצע שאינו נרפא או מדמם.
  • הופעת שומה חדשה – שלא הייתה שם קודם לכן.

מי נמצא בסיכון מיוחד? ואיך עורכים מעקב?

להכרות עם גופנו אין תחליף – וגם כאשר מדובר בכתמי עור ובנקודות חן חשוב להקשיב לגוף, להכיר ולצלם כל שומה או נקודת חן. זאת בכדי לוודא שאין שינוי צבע, גוון או גודל.

כמו תמיד, בהירי העור – הבלונדיניים והג'ינג'יים, נמצאים בקבוצת סיכון מיוחדת אשר צריכה להיות במעקב מדי חצי שנה. גם לאנשים שנחשפו בתור ילדים לשמש קופחת ונכוו כוויות שמש בגופם – מומלץ להיות במעקב מסודר.

אנשים שנולדו עם נקודות חן רבות – הם בסיכון גבוה יותר לחלות ואף הם צריכים להימצא תחת מעקב.

ואחרונים הם אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן העור, שכן מדובר במחלה תורשתית.

טיפול בנקודות חן

טיפול בנקודות חן כולל מעקב ובמידת הצורך אף כריתה של הנקודה החשודה כסרטנית (כולל שליחתה לביופסיה כדי לוודא אם היא ממאירה או לא). מעבר לבדיקות ולטיפולים השונים, הדרך הטובה ביותר לשמור על הבריאות היא להימנע ככל האפשר מחשיפה מרובה לשמש, לחבוש כובע ולהימרח בקרם הגנה בעל מקדם גבוה.

מהם הטיפולים המקובלים להסרת נקודות חן?

כמו טיפולי פנים, גם הסרת נקודת חן יכולה להתבצע במספר דרכים, בהתאם לשיקולים שונים כמו עומקה ומיקומה.

הסרה כירורגית – הליך שמתאים בעיקר לנגעי עור עמוקים ומורכבים, במסגרתו חותכים את הנקודה ומסירים. בעקבות הטיפול תיווצר צלקת קטנה וזמן ההחלמה יהיה ארוך יותר ביחס לטיפולים אחרים.

צריבה חשמלית (אלקטרוקואגולציה) – הסרת נקודות חן באמצעות מחט חשמלית מיוחדת הצורבת את הנקודה עד להסרתה. טיפול מסוג זה עשוי להשאיר כתמים.

הסרת נקודת חן בלייזר – השיטה הנפוצה והיעילה ביותר כיום, מתאימה בעיקר לנקודות חן לא עמוקות. טיפולי הסרת נקודות חן בלייזר מתבצעים ללא חיתוכים וללא תפרים של העור ולכן טיפול בצלקות בעקבות הסרה בלייזר הינו מאוד נדיר. זהו פתרון קלאסי לנקודות חן שפירות כיוון שאין אפשרות לבצע ביופסיה.

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית, ובמהלכו צורבים את הנקודה ומעלימים אותה. בעוד הסרת נקודות חן באמצעות לייזר עשויה להוביל לצריבה בעור, צריבה זו נעלמת במהרה ומאפשרת חזרה מידית לשגרה.

האם הסרת שומות ונקודות חן כרוכה בצלקת?

הסרת השומה מותירה אחריה צלקת שהולכת ומטשטשת עם הזמן. עם זאת, יש לקחת בחשבון שככל שהשומה ממוקמת במקום בולט יותר (באזור הפנים למשל), כך הצלקת תהיה גלויה יותר לעין. במיוחד במקרים מסוג זה, טיפול בצלקות תלוי במידה רבה במיומנות של רופא עור מנוסה, שמסיר את השומה בעדינות ובמקצועיות.

מהו הטיפול המתאים ביותר עבורכם? את התשובות (והתוצאות הטובות ביותר) תקבלו אצל רופא עור מנוסה.