טיפול באקנה – ניקיון זה שם המשחק

גיל ההתבגרות מביא עמו שינויים רדיקליים בכל המישורים. הגוף המשתנה, ההורמונים משתוללים ומעל הכול – פצעי האקנה חוגגים… איך אפשר להתמודד בהצלחה עם הפצעים הכל כך מציקים?

מהי תופעת האקנה?

אקנה היא דלקת עור של בלוטות החלב וזקיקי השיער, המתבטאת בפצעונים על הפנים, בעיקר בתקופת ההתבגרות המינית (13-21). למרות שהאקנה מופיע גם אצל חלק מהמבוגרים, התופעה ידועה בשמה העממי "פצעי בגרות".

האקנה מופיע בקרב כ-80% מהמתבגרים, אך משתנה בהיקפה וחומרתה מאדם לאדם בגלל סיבות כגון תורשה, תזונה וסביבה.

סטטיסטית, התופעה נמשכת יותר זמן בקרב נשים. פצעי האקנה (המוגלתיים בחלק מהמקרים), הם תוצאה של דלקת הנוצרת מסתימת בלוטות החלב שמכילה הנקבובית ע"י אבק, לכלוך ותאי עור מתים.

סוגים שונים של אקנה

לאקנה מספר דרגות: הדרגה הנמוכה ביותר באה לידי ביטוי בשמנוניות מוגברת של העור, בפצעים אחדים, נקודות שחורות ונקודות לבנות (קומודונים). בדרך כלל הטיפול שניתן למצב זה נועד להפחית את השומן בעור ולפתוח את בלוטות החלב, ע"י שטיפת עור הפנים בסבון מתאים וניקוי הקומדונים ע"י פילינג קל מאד.

שתי הדרגות הבאות של אקנה באות לידי ביטוי במספר פצעים מוגבר וגם בדלקת חריפה יותר. התוצאה: יותר פצעים עם ראש מוגלתי לבן-צהבהב ואדמומיות גדולה סביב הפצע. גם במקרה זה הטיפול מורכב משמירה על ניקיון ולעיתים קרובות גם מתוספת של כדורים אנטיביוטיים.

הדרגה הרביעית היא החמורה ביותר ומצריכה התערבות של מומחה עור.

מהם הכללים לטיפול בתופעת האקנה בקרב מתבגרים?

למרות שהתופעה הלא נעימה נוטה לחלוף בסופו של דבר, חשוב מאד להקפיד על מספר כללים שמונעים החרפה במצב.

הכלל הראשון הוא לשמור על עור פנים נקי ע"י רחיצה יומיומית של הפנים בסבון מיוחד, המיועד לטיפול באקנה. יש להשגיח לא לשטוף את הפנים יותר מדי פעמים ביום (פעמיים בהחלט מספיקות), כדי להימנע מייבוש יתר של עור הפנים והחרפת התופעה.

הכלל השני הוא לשמור על תזונה מתאימה, מופחתת שומנים והימנעות מוחלטת מאכילת מזונות מסוימים כגון עוגות וממתקים.

הכלל השלישי הוא לדאוג להסיר הצטברות של לכלוך ותאים מתים מנקבוביות העור – על ידי טיפולי פנים. טיפול מקצועי מסייע לניקוי עמוק ויסודי יותר – אשר מסיר הצטברות של לכלוך שלא יורד בשטיפה היומיומית של הפנים.

בנוסף, טיפול הפנים מאפשר הסרה בטוחה של הפצעונים הקיימים. כידוע, הוצאת "שחורים" ללא ניסיון ובאמצעים ביתיים – יכולה לגרום ליצירת צלקת מיותרת בעור.