כיצד מזונות שונים משפיעים על העור שלנו?

זה לא סוד שעור הפנים שלנו משקף את אורח החיים שלנו – הרבה מעבר לשגרת הטיפוח שלנו וסוג הקרמים שאנו מורחים על הפנים, אלא גם ההתנהלות היומיומית שלנו, הרגלי התזונה וההחלטה מה אנו מכניסים לגוף. ד"ר אלמן מגלה לנו אילו סוגי מזון מייצרים נזק לעור הפנים שלנו ואילו מאכלים כדאי לצרוך בכדי לשפר את מראה העור.

ג'אנק פוד

ממתקים, ג'אנק פוד ומזונות מעובדים אחרים יכולים להיות גורם ישיר להופעת פצעונים והתגברות אקנה, שכן הם מעודדים את פעילות בלוטת החלב. סתימת נקבוביות בעור בשל עודף חלב תגרום להופעת פצעונים.

צבע וריח

ישנם מאכלים שצובעים את העור בצבעים, ויש גם כאלו המשפיעים על הריח. גזר, למשל, יכול לצבוע את העור בצהוב-כתום. עמבה, לעומת זאת, צובעת את העור בצהוב-כתום ואף משפיעה על ריח ההפרשות (למשל דרך הזיעה).

חריף

פלפל חריף יכול לגרום להרחבה של כלי דם, עם הגברה של הזעה בפנים ובגוף.

סוכר

עודף סוכר עלול להשפיע על הקולגן שנמצא בגופנו ואחראי על גמישות העור.

מאכלים מלוחים

עודף מלח שואב את הלחות שבתאי העור, מה שגורם לרקמות נפוחות וחסרות גמישות.

שומנים

שומנים מעלים כולסטרול וטריגליצרידים בדם. תופעה זו עשויה לייצר כתמים צהובים סביב העפעפיים (קסנטלזמות), לעתים גם עפ"י נטייה גנטית. כמו כל תא בגוף, גם העור זקוק לחמצן לייצור מרכיבים התורמים לגמישות ולאלסטיות שלו, כמו קולגן ואלסטין. עודף שומנים פוגע באספקת החמצן לתאי העור.

אלכוהול

יוצר הרחבה של כלי דם בפנים, עם אדמומיות שנשארת לאורך זמן ופיצוץ של כלי דם.

טבעונות וצמחונות

להיות טבעוני או צמחוני זה מאוד טרנדי היום, אך זהו מצב המחייב להיות קשובים לגוף ולעור, ולוודא בבדיקות דם שלא חסרים בגוף אבות המזון החיוניים, כגון ברזל, B12.

קפאין

עודף קפאין מעלה את לחץ הדם בגוף. לחץ דם גבוה יכול לשבש את אספקת הדם והחמצן לרקמות, מה שיגרום לעור להיראות חיוור וחסר חיוניות. מצד שני, הקפאין גורם לנו להיות יותר ערניים וזה כמובן תלוי בכמות, לכן חשוב לשמור על מינונים נכונים.

מה בריא לעור?

רצוי להפחית מלחים, פחמימות, סוכרים.
כדאי להרבות באכילת פירות וירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים וכמובן לשתות הרבה מים.