על קמטים ומה שביניהם

כתבה בסדרת כתבות שפורסמו בעיתון הארץ – מגזין שמנת, אפריל 2008

כתבה: מיקי גרינפלד

הראש שלך עדיין צעיר ואת גם מתנהלת לך בקלילות, אבל עור פנייך מראה משהו אחר. פגעי הזמן, החשיפה לשמש והעייפות עשו את שלהם והקמטים שמעטרים את פנייך גורמים לך להיראות מבוגרת יותר ממה שאת מרגישה. הטכניקות של היום יכולות להחזיר לך עור פנים מתוח יחד עם רעננות וחיוניות. ד"ר מוניקה אלמן ריכזה בשבילך את הדרכים האפשריות לטיפול.

"כאשר נכנסות אליי למרפאה נשים בשלות ובטוחות בעצמן, אבל עם עיניים נפולות ובחצי חיוך, אני כבר מחכה לשמוע את הבקשה 'תעזרי לי להיראות כמו שאני מרגישה'. הכוונה, כמעט תמיד, לרענן את עור הפנים, להחליק את הקמטים ולהוריד את השנים מהמראה הכללי." מספרת דר' מוניקה אלמן. "הדרכים להגיע לתוצאה המבוקשת מגוונות ועונות על הצורך במהירות".

דרכי הטיפול בקמטים

קמטי פנים ניתן למלא באמצעות חומרים שונים דרך הזרקות, או בשילוב טיפול לייזר ואפילו ניתוח פנים. החלטה מתקבלת לאחר בדיקת עומק הקמטים ומצב העור. הערכת הקמטים על ידי רופא מוסמך חשובה מאוד שכן התאמת החומר למצב הפנים היא הגורם הראשון למראה החדש.

החומרים המיועדים להזרקות מתחלקים לשני סוגים עיקריים: חומרים קבועים כמו סיליקון, ביואלקמיד וניופיל וחומרים מתכלים מסוג חומרי הזנה וקולגן.

שלבי הטיפול

"לאחרונה טיפלתי בשלומית, בת 55 אשר ביקשה לטפל בקמטים שהצטברו לה מסביב לעיניים ובנוסף בקמטי ההבעה בצידי הפה. גם את מרקם העור אשר החל להראות סימני גיל התבקשתי לרענן. כאשר הגיעה שלומית לייעוץ הושבתי אותה מול המראה ושיתפתי אותה באפשרויות הטיפול. לא פסלנו התערבות כירורגית משלימה, אשר בסופו של תהליך התבררה כמיותרת וויתרנו עליה.

בשלב הראשון: עברו הפנים פיליניג כימי אשר גרם לקילופים עדינים של שכבת העור העליונה (האפידרמיס) ועד המעבר לחלק העמוק יותר של העור (דרמיס).

הטיפול עצמו, אשר גורם לאי-נוחות ולתחושת צריבה קלה, אורך כעשר דקות, וכשלושה ימים עד שבוע לאחר הטיפול העור מתקלף.

התוצאה: עור פנים ורדרד ורענן אותו צריך למרוח בזמן הטיפול בחומר מרגיע ובזמן יציאה מהבית יש להגן עליו בקרם המכיל מסנן קרינה.

שלב שני: שבועיים אחרי החל שלב ההזרקות להשלמת המראה.

קמטי ההבעה טופלו בהזרקת חומר מילוי טבעי. מקום ההזרקה אולחש כמה דקות לפני. מיד לאחר ההזרקה הנחנו רטיות קרות על המקום לצורך הרגעתו (לעיתים יש שטף דם קטן וזמני אותו ניתן להסתיר באמצעות מייקאפ).

שלב ההזרקות מתחלק לכשלוש פגישות. ההזרקות אינן מוחקות את הקמטים, אלא ממלאות אותם ומרככות את המראה. משך הטיפול כעשרים דקות. את ההזרקה יש לחדש עד פעמיים בשנה. הקמטים אשר מסביב לעיניים טופלו בהזרקת רעלן טבעי יחד עם חומרי מילוי בדרגות סמיכות שונות כדי להעניק נפח וטיפול בקמטוטים.

שבועיים לאחר כל הטיפולים עברה שלומית טיפול משלים בשם ג'ט פיל. בטיפול זה מקבל עור הפנים עיסוי לימפטי עמוק, פילינג עדין והזנה בחומרים עשירים ויעילים. התוצאה: עור קורן במיוחד.

לאחר המילוי

גם בהזרקת חומרים קבועים הקמט ממשיך להיות דינמי, לכן יש צורך בהזרקות חוזרות. כל הזרקה מוגבלת בזמן ותלויה בגורמים כמו מימיקה, כוח כבידה, עישון, שינה, מצב השיניים והחניכיים, גנטיקה ועוד.

טיפים

לאחר שקיבלתם את המראה המשופר אפשר לעזור לו להישאר כך לאורך זמן. קצת טיפים על קצה המזלג:

  • משקפי קריאה הרכבתם מונעת מאמץ כיווץ העיניים, ובכך מונע הופעת קמטוטים באיזור העיניים וגשר האף.
  • סיגריה אפשר לוותר עליה. מעבר לנזקים הבריאותיים המוכרים שלה היא גורמת בזמן יניקת הסיגריה לכיווץ וקמטוטי העור מעל השפתיים.
  • קרם לחות חיוני לשמירת גמישות העור ולמניעת יובש. אינו מונע קמטים, אבל בהחלט עוזר לטשטש אותם.
  • שמש חייבים לברוח ממנה. היא המקור העיקרי לקמטי הפנים. אם אין לכם ברירה ואתם חייבים להיחשף אליה, השתמשו בקרם המכיל מסנן קרינה.

מרפאת דר' אלמן היא המרפאה הראשונה אשר ביצעה טיפולים אסתטיים בלייזר והחלה בכך בתחילת שנות התשעים. בנוסף, מרפאות דר' אלמן הן "אתר בודק" עבור ה–FDA, משרד הבריאות האמריקני.

המשמעות הינה כי דר' אלמן ומרפאתה נבחרו על ידי משרד הבריאות האמריקני לבדוק עבורו טיפולים לפני מתן אישור למרפאות אחרות לבצע אותם. המחקרים אשר בוצעו עבור ה-FDA עסקו בטיפולי הסרת שיער בלייזר, פילינג לפנים, טיפולי אקנה באור כחול ובטיפול פנים באמצעות הבזקי אור.